Moje odkazy
Obsah článku:
vydáno: 4. 4. 2015 16:47, aktualizováno: 8. 3. 2021 23:37
Na podzim jsem sháněl druhý počítač na práci (doma mám už nějaký čas osmu). Rozhlížel jsem se po noteboocích, ale sehnat něco použitelného je dnes dost těžké.
Můj notebook[n-1] je Dell XPS M1330 a pěkných pár let jsem ho používal jako svůj hlavní a jediný stroj (jako desktop s možností přenášení). Přestože ho mám od roku 2008, je po jistých upgradech (SSD + 4 GB RAM) stále použitelný i pro vývoj Java EE aplikací. Tedy z výkonnostního hlediska (rychlost je slušná, RAM je na hraně, ale ještě stačí). Se stabilitou je to bohužel horší – když pustíte několikrát po sobě kompilaci většího projektu, teplota se dostane někam k 90 °C a to nebudí zrovna důvěru. I s chladící podložkou se HW občas dostal za hranice svých možností a resetoval se.
Takže byl čas pořídit něco lepšího, na co se budu moci spolehnout a co mě nebude brzdit a rozptylovat.
Vsuvka: nedávno jsem se ke starému Dellu ještě vrátil a doplnil teplovodivou pastu (vyschla). Trochu to pomohlo, ale pořád to není ono. Nejvíc hřeje grafický čip Nvidia.
Rozložení klávesnice:
I po těch letech vypadá pořád dobře:
Když notebook, tak malý a lehký, ať nezabere moc místa v batohu a nebolí z něj záda. On totiž i velký notebook má stále nevyhovující obrazovku (rozměr, umístění) a na seriózní práci to chce připojit externí displej, takže nemá smysl pořizovat nějaké 15" (a větší) monstrum.
Nevím, čím přemýšlí návrháři dnešních notebooků, ale dát tam jen 1-2 USB porty? OMG. Nedat tam ethernet? OMFG! To není o nákladech (zase moc to nestojí, často tam ty čipy už jsou, jen není připojen externí konektor) ani o prostoru (jsou jiné klidně i tenčí/menší stroje, kam se to vešlo).
Strunčně:
Vytipoval jsem cca tři kandidáty a začal hledat obchodníka, kterému dám vydělat.
Používám svobodný operační systém (GNU/Linux) a je to ta nejlepší volba. Nejde o peníze – jde o kvalitu, možnosti, otevřenost a o to, že uživatel má ovládat svůj počítač (nikoli počítač uživatele).
Proto odmítám kupovat HW s předinstalovaným proprietárním systémem (MS Windows) a platit tak daň/výpalné Microsoftu. Jednak se mi nelíbí způsob podnikání Microsoftu (dá-li se to vůbec podnikáním nazvat) a nechci ho podporovat. A jednak nechci vysílat na trh falešnou informaci o tom, že je o tyto produkty zájem – to by se mně a dalším vrátilo jako bumerang a situace by se jen zhoršovala.
Možná někdo řekne, že se nevyplatí prodávat více variant HW s různými OS, ale tento argument je lichý – pro začátek se může prodávat varianta jedna – nepotřebné licence MS Windows lze vracet a zákazník může dostat svoje peníze zpět.
Oslovil jsem tedy prodejce techniky, u kterých běžně nakupuji (Alza, CZC, Mironet a pár dalších – T.S.Bohemia, LenovoShop) se svým požadavkem. Chci to řešit předem a ne až po nákupu – protože po nákupu je zákazník v nevýhodné pozici: svoje peníze už dal z ruky a obchodníka/výrobce tím pádem přestává zajímat. Před nákupem by se mohli alespoň trochu snažit.
Celou korespondenci si můžete přečíst v příloze: notebook bez MS Windows a vracení licencí (2014).
Chtěl jsem, aby prodejce zařídil vrácení licence u výrobce/distributora a aby se z toho stala běžná praxe, kterou by mohli využít i další zákazníci. Aby si nemuseli dopisovat s výrobcem a nemuseli notebook nosit někam do servisu k „odbornému odinstalování“. Klidně bych i výrobci nechal půlku z uspořených peněz – jde o to, aby skrz trh pronikla k výrobci informace, že o proprietární operační systém není zájem. Dokud na to budou všichni zákazníci rezignovat a systém si jen přeinstalují, tato informace nepronikne a výrobcům bude v účetnictví stále vyskakovat, kolik se prodalo notebooků s MS Windows, a budou si myslet, že je to tak v pořádku.
Ve hře byly i dva notebooky v ceně kolem čtyřiceti tisíc. To už je trochu iracionální volba – je to opravdu hodně peněz na to, že je to jen notebook – ale kdyby to šlo hladce a nikdo mě během nakupování nenasral, udělal bych si takovým dražším kouskem radost.
Reakce obchodníků byla ale negativní. Občas tam byl nějaký náznak diskuse a snad i pochopení, ale nakonec to ve všech případech skončilo odmítnutím a k obchodu tedy nedošlo.
To si pak výrobci a obchodníci naříkají, že prodeje notebooků klesají. Ale když vyrábíte křápy a chováte se jako prasata, tak co byste čekali? Lidi si najdou jinou cestu – můžou si udržovat jeden stroj třeba osm let, můžou si koupit repasovaný (který byl už jednou prodán a žádné nové peníze z něj výrobce ani Microsoft neuvidí), používat desktopy, kde je situace trochu lepší, stavět si vlastní počítače nebo nakupovat od nových výrobců, kteří dělají otevřený hardware.
Chabá nabídka výrobců notebooků a ještě horší obchodníci byli důvodem, proč jsem si nakonec pořídil desktop resp. pracovní stanici. Počítače si stavím sám, vyberu si bednu, desku, procesor… a poskládám si to. Baví mě to a vím co je uvnitř.
A dobře jsem udělal. Kromě SSD tam mám i velký disk na zálohy a další data (případně se tam vejde další do RAIDu), osmijádrové AMD a 32 GB RAM. Nehrozí, že by došla paměť (ani když tam pustím pár virtuálů) nebo že by něco hučelo, natož se přehřívalo. Tohle mi žádný notebook nedá.
Příjemným vedlejším efektem je, že investice byla cca třetinová. A tenhle stroj mi vydrží tak pět let nebo i déle.
Na práci mám tedy stolní počítač a tak to zůstane. Přesto jsem se myšlenky nákupu nového notebooku nevzdal a po skoro půl roce jeden konečně pořídil. Přeci jen do hospody nebo do vlaku si desktop nevezmete a na nějaké ty prezentace a konference se taky hodí notebook (na prezentace by šel použít i JXD s HDMI výstupem – tuhle cestu musím ještě prozkoumat).
X230 bývá považována za poslední slušný ThinkPad. V běžných obchodech ji neseženete, ale stále je k dostání přes eBay (případně prodejce repasovaných notebooků). Podařilo se mi pořídit jeden dobrý kousek na eBayi. Německý obchodník psal „výborný stav“ a byla to pravda – asi byste ten thinkpad nepoznali od nového stroje. Přeci jen tam mají asi trochu jinou kulturu obchodu.
Přístroj jsem hned osadil SSD diskem a nainstaloval GNU/Linux. Původní HDD jsem odložil – poslouží na zálohování a na experimenty. Procesor podporuje virtualizaci a RAM lze rozšířit až na 16 GB (dva sloty – zatímco X240 má už jen jeden slot a 8 GB). Starší modely seženete klidně i za polovinu ceny X230, ale ta má oproti nim USB 3.0 a digitální video-výstup (DisplayPort). A oproti X220 má o generaci novější procesor.
Je to můj první ThinkPad a hned jsem si ho oblíbil. Ten Dell XPS sice taky nebyl žádný šunt, ale X230 je přeci jen někde jinde – kovové panty, pevné tělo, menší, lehčí…
Čtečka paměťových karet, USB port, gigabitový Ethernet (RJ-45) a 3,5 mm výstup na sluchátka:
Rozložení klávesnice – Fn a Ctrl jsou sice prohozené, ale v BIOSu jde nastavit, aby Ctrl byl vpravo:
Na ThinkPadu běhá GNU :-)
Otevřený notebook:
Myš ThinkPad Precision – půlnoční černá:
Pohled zespodu – konektor pro dokovací stanici:
PCI zařízení – lspci
:
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09) 00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09) 00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04) 00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04) 00:19.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82579LM Gigabit Network Connection (rev 04) 00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04) 00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04) 00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4) 00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4) 00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 3 (rev c4) 00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04) 00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation QM77 Express Chipset LPC Controller (rev 04) 00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04) 00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04) 02:00.0 System peripheral: Ricoh Co Ltd PCIe SDXC/MMC Host Controller (rev 07) 03:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Ultimate-N 6300 (rev 3e)
USB zařízení – lsusb
:
Bus 002 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub Bus 001 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub Bus 003 Device 002: ID 17ef:6050 Lenovo Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
(to 17ef:6050
je externí myš)
Procesor – /proc/cpuinfo
:
processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 58 model name : Intel(R) Core(TM) i5-3320M CPU @ 2.60GHz stepping : 9 microcode : 0x17 cpu MHz : 1284.156 cache size : 3072 KB physical id : 0 siblings : 4 core id : 0 cpu cores : 2 apicid : 0 initial apicid : 0 fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 13 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc aperfmperf eagerfpu pni pclmulqdq dtes64 monitor ds_cpl vmx smx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm pcid sse4_1 sse4_2 x2apic popcnt tsc_deadline_timer aes xsave avx f16c rdrand lahf_lm ida arat epb xsaveopt pln pts dtherm tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid fsgsbase smep erms bogomips : 5187.96 clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 36 bits physical, 48 bits virtual power management:
(zkráceno – se zapnutým HyperThreadingem: čtyři jádra)
Tyhle věci považuji za samozřejmost, přesto se občas najde někdo, kdo se mě i v roce 2015 ptá na kompilaci jádra, rozcházení ovladačů a podobné věci – takže je asi dobré tohle napsat: všechno funguje hned po instalaci GNU/Linuxu (konkrétně Kubuntu 14.10, ale jinde to bude podobné). Není potřeba kompilovat vlastní jádro (samozřejmě vám v tom nikdo nebrání), stahovat ovladače nebo něco doinstalovávat a složitě konfigurovat. Prostě to funguje venku-z-krabice a se svobodnými ovladači:
Klady:
Zápory:
Sehnat dneska dobrý notebook je nadlidský úkol, tak si važte přístrojů, které máte, a neházejte je na zem nebo z okna :-)
Pokud váš počítač leží celý týden na stole, vykašlete se notebook a pořiďte si pořádnou pracovní stanici. Na sjíždění webu na poradách nebo na prezentace vám stačí starý laptop, nějaká šunka nebo mobil/tablet s HDMI výstupem. Je lepší mít dvě zařízení než dělat kompromisy mezi výkonem a mobilitou.
Jestli se chystáte koupit notebook a nechcete platit daň/výpalné Microsoftu, nevzdávejte to. Nejde jen o těch pár stovek…
Témata: [GNU/Linux] [virtualizace] [Windows] [hardware] [soukromí]
Ahoj Franto, pořídil jsem letos tohle XPS za stejně starou šunku Asus M51 (panty atd.) a jsem spokojený ikdyž jsem měl zálusk na nové XPS (noTrisquel). Láká mě https://puri.sm/products/ (možné i cz keys), ale zatím mám volných je 20tis a ty modely se stále obměňují. Bude to ale jediný který bych koupil. Programátor nejsem ale i tak jsem open nakloněn. Zájímá mě co ny noťasy říkáš, vadilo by ti třeba, že tam neni zámek apod.?
Ta cena Librem je poměrně vysoká (hodně věcí je za příplatek), ale líbí se mi jejich filosofie. A podle toho jaké nabírají lidi je vidět, že to nejsou jen prodavači HW, ale vyvíjejí i software – takže tvoje peníze půjdou i na vylepšení celkového ekosystému svobodného softwaru.
Co se týče zámků – to záleží, jestli budeš někde notebook nechávat nebo ho nosit s sebou, ale není to úplně kritická věc – buď ho zamkneš do šuplíku nebo se dělají i zámky, co se strčí do škvíry mezi displejem a tělem notebooku.
Po letech zase jedna dobrá zpráva: Refund of pre-installed Windows: Lenovo must pay 20,000 euros in damages (AbcLinuxu.cz, LinuxOS.sk).